ΑΘΛΗΤΙΚΑΔΙΕΘΝΗΕΙΔΗΣΕΙΣ

Σε μια εκπληκτική κούρσα, η Μεγάλη Βρετανία πήρε το χρυσό, για πρώτη φορά στην ιστορία της, οι ΗΠΑ ακολούθησαν στη 2η θέση, ενώ τρίτη ήταν η Ιαπωνία – Στην τελευταία του κούρσα, ο Τζαμαϊκανός υπεραθλητής τραυματίστηκε στα πρώτα 40 μέτρα του δικού του «κατοσταριού» και η Τζαμάικα δεν πέρασε τη γραμμή του τερματισμού
Σε μια εκπληκτική κούρσα, η μεγάλη Βρετανία πήρε το χρυσό, για πρώτη φορά στην ιστορία της, οι ΗΠΑ ακολούθησαν στη 2η θέση, ενώ τρίτη ήταν η Ιαπωνία.

Στην τελευταία του κούρσα, ο Τζαμαϊκανός υπεραθλητής τραυματίστηκε στα πρώτα 40 μέτρα του δικού του «κατοσταριού» και, όπως ήταν φυσικό, δεν κατάφερε να τερματίσει, γράφοντας με αυτόν τον τρόπο ένα πραγματικά άδοξο φινάλε στην τεράστια καριέρα του.

Όπως πάντα, ο Μπολτ πήρε τελευταίος τη σκυτάλη από τον Μπλέικ, αμέσως όμως με το που άρχισε να ανεβάζει στροφές, έπεσε στο έδαφος, σφαδάζοντας από τους πόνους, με αποτέλεσμα να αποχωρήσει υποβασταζόμενος από το κουλουάρ…

Από την άλλη, οι Βρετανοί, μέσα στο σπίτι τους, έκαναν χρόνο 37.47, που είναι ο τρίτος καλύτερος στην ιστορία των Παγκόσμιων Πρωταθλημάτων, και κατέκτησαν για πρώτη φορά το χρυσό μετάλλιο, μέσα σε αποθέωση.

Φυσικά, μεγάλη έκπληξη της κούρσας ήταν και η 3η θέση που κατέκτησαν οι Ιάπωνες, όμως όλα επισκιάστηκαν από το άδοξο φινάλε και την εικόνα του τραυματία, υποβασταζόμενου Μπολτ…