ΑΘΛΗΤΙΚΑΗΜΑΘΙΑΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Άνετα το πρώτο βήμα για τον τελικό του κυπέλλου ο ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας κερδίζοντας 1-0 τον συντοπίτη ‘ΦΙΛΙΠΠΟ’

1-0 κέρδισε το τοπικό ντέρμπι σήμερα Τετάρτη 7/2 ο ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας τον Φίλιππο στον πρώτο ημιτελικό για το θεσμό του κυπέλλου της ΕΠΣ Ημαθίας

Ήταν ένα παιχνίδι που το τελικό σκορ αδικεί την ομάδα του ΠΑΟΚ η οποία έχασε κλασικές ευκαιρίες τόσο στο πρώτο όσο και στο δεύτερο για να διευρύνει τι διαφορά στο σκορ από τη συντοπίτισσα της ομάδα του Φιλίππου.

Οι παίκτες του Φερέιρα Κινγκ με πάθος, δύναμη,διάθεση και αυτοπεποίθηση για τη νίκη μπήκαν δυνατά από το πρώτο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου και μέχρι στο τέλος δεν έχασαν ποτέ τον έλεγχο του παιχνιδιού, έχοντας πάντα την πρωτοβουλία των κινήσεων και τις ευκαιρίες για διεύρυνση του σκορ, με πιο κλασική για να ανοίξει το σκορ,του 60ου λεπτού όταν ο Παύλος Φωτιάδης με ένα καταπληκτικό σουτ βρήκε το εσωτερικό του δοκαριού της Εστίας της ομάδας της Αλεξάνδρειας η οποία στάθηκε τυχερή και το 0-0 έμεινεν μέχρι και το 67′ όταν μέσα από την περιοχή ο Θανάσης Κίτσας με ένα πολύ ωραίο γυριστό σουτ έγραψε το 1-0 το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Η Αλεξάνδρεια διαμαρτύρεται για ένα γκολ που της ακυρώθηκε ως οφσάιντ στο 69′.

Κατά τα άλλα οι ομάδες άφησαν ανοιχτός τους λογαριασμούς για τον επαναληπτικό μετά από 15 ημέρες. Σίγουρα όμως η ομάδα του ΠΑΟΚ είναι αυτή η οποία έχει το προβάδισμα όχι μόνο λόγου του σημερινού αποτελέσματος,αλλά κυρίως για την διαφορά ποιότητος που δείξανε οι  ομάδες μέσα στον αγωνιστικό χώρο.